خواب آلودگی و خستگی بعد از خوردن غذا برای همگی ما پیش می آید اما با روش هایی میتوان جلوی این مشکل را گرفت و یا کمتر کرد . حتی بعضی از بیماری ها نیز مانند دیابت میتوانند چنین مشکلی را تشدید کنند .
چرا بعد از ناهار احساس خواب آلودگی میکنیم ؟ دلیل عمده آن دور شدن خون از مغز برای انجام هضم غذا میباشد . همچنین بدن مقدار کمی ملاتونین در بدن بعد از ناهار ترشح میکند که حدودا ساعت ۲ تا ۳ بعد از ظهر که باعث خواب آلودگی مبشود . ملاتونین هورمونی است که در هنگام شب ترشح شده و باعث خواب آلودگی میشود .
علت های اصلی خواب آلودگی بعد از غذا
به عادات غذایی خود نگاهی بی اندازید . مقدار کمی خواب آلودگی بعد از ناهار طبیعی میباشد اما اگر از مواد غذایی با ارزش تغذیه ای پایین استفاده کنید اوضاع را بدتر خواهد کرد . سوالات زیر را از خود بپرسید :
صبحانه خوردم ؟
از مواد غذایی با قند بالا یا غذای آماده استفاده کردم ؟
دیشب بد خوابیدم ؟
زیاد از کافئین استفاده کردم ؟
ورزش میکنم ؟
آیا ناهار سالم و مغذی خوردم ؟
اگر جواب هر یک از سوالات نه بود شما باید سبک زندگی و عادات خود را عوض کنید تا کمتر دچار این عارضه بشوید .
روش های جلوگیری از خواب آلودگی بعد از غذا
علت بی حالی بعد از غذا خوردن
ناهار سالم و کم چرب بخورید و از فست فود دوری کنید . بیشتر فست فودها ارزش غذایی کمی دارند یا میتوان گفت که آشغال هستند . فست فودها دارای چربی ، نمک ، شکر ، نگهدارنده زیادی میباشند که فقط به بدن ضرر میزنند . درست است که خوشمزه هستند و انرژی زیادی میدهند اما ارزش غذایی پایینی دارند و برای سلامیت مضر هستند .
عوارض خواب بعد از غذا
ناهار با پروتئین بالا و کربوهیدرات کامل مصرف کنید . اول از همه اینکه آرام غذا بخورید و در ناهار همیشه از پروتئین ، سبزیجات و غلات کامل مصرف کنید . مواد غذایی مانند :
سبزیجات : کلم بروکلی ، کلم ، پیاز ، گوجه ، هویج ، فلفل دلمه ، قارچ ، کاهو
غلات کامل : برنج قهوه ای ، نان سبوس دار
پروتئین : تخم مرغ ، تن ، مرغ
چگونه بعد از ناهار نخوابیم
از میان وعده های سالم استفاده کنید . بعد از ظهر از میان وعده های سالم مانند : میوه ، پنیر کم چرب و بادام استفاده کنید به جای استفاده از شکلات و دیگر تنقلات .
ضد خواب آلودگی بعد از غذا
بعد از صرف ناهار مقداری تحرک داشته باشید . پیاده روی ، بالا رفتن از پله به جای استفاده از آسانسور ، حرکات کششی و هر تحرک فیزیکی که مد نظرتان است را انجام دهید . فعالیت بدنی بعد از غذا خوردن باعث به جریان افتادن خون و رفع خستگی میشود .
بیماری خواب آلودگی
به پزشک مراجعه کنید . اگر هیچکدام از روش های گفته شده موثر نبود به دکتر مراجعه کنید زیرا بعضی از بیماری ها باعث خستگی بدن میشوند :
کمبود آهن یا دیگر مواد مغذی
دیابت و مقاومت انسولین
هیپوگلیسمی
و دیگر بیماری ها که پزشک آنها را میتواند تشخیص بدهد .