ارتباط ویتامین دی و کاهش وزن
img
تحقیقات اخیر که توسط دانشگاه میلان صورت گرفت نشان داد مصرف مکمل ویتامین دی در افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند و کمبود ویتامین دی دارند، به کاهش وزن منجر میشود.
تحقیقات پیشین نشان داده بودند که کمبود ویتامین دی در بدن با چاقی همراه است. با این حال این که آیا مکمل ویتامین دی میتواند به کاهش وزن منجر شود یا خیر کاملا بررسی و مشخص نشده بود.
دکتر لوئیزلا ویگنا و همکارانش در این تحقیقات نقش ویتامین دی در کاهش وزن را بررسی کردند. آنها 400 فرد بزرگسال چاق یا دارای اضافه وزن را مورد مطالعه قرار داده و آنها را به سه گروه تقسیم کردند: گروه اول افرادی که مکمل ویتامین دی دریافت نمیکردند، گروه دوم افرادی که 25000 واحد ویتامین دی در ماه دریافت میکردند و گروه سوم افرادی بودند که 100000 واحد ویتامین دی در ماه دریافت میکردند. تمام شرکت کننده ها رژیم کم کالری یکسان داشتند.
پس از شش ماه تنها افرادی که 100000 واحد ویتامین دی در ماه دریافت میکردند بدنشان به وضعیت ویتامین دی کافی رسید. هر دو گروهی که مکمل ویتامین دی مصرف میکردند کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کردند و دور کمر آنها در مقایسه با گروهی که ویتامین دی مصرف نکرده بود کوچکتر شده بود.
افرادی که 25000 واحد ویتامین دی در ماه مصرف میکردند به طور متوسط 3.8 کیلوگرم وزن کم کرده بودند در حالی که گروه سوم (100000 واحد ویتامین دی در ماه) به طور متوسط 5.3 کیلو گرم کاهش وزن داشتند. شرکت کنندگانی که ویتامین دی مصرف نکرده بودند به طور متوسط 1.1 کیلوگرم وزن کم کرده بودند.
افرادی که 25000 واحد ویتامین دی مصرف کرده بودند دور کمرشان به طور متوسط 4 سانتیمتر کوچکتر شد و اندازه دور کمر افرادی که 100000واحد مصرف کرده بودند 5.48 سانیتمتر کوچکتر شد. در افرادی که مکمل ویتامین دی مصرف نکرده بودند دور کمر تنها 3.21 سانتیمتر کاهش یافت.
محققان این پژوهش چنین نتیجه گیری کردند:  
"داده ها نشان میدهند در آن دسته از افراد چاق و دارای اضافه وزن که کمبود ویتامین دی دارند، مکمل ویتامین دی به کاهش وزن و افزایش تاثیرات مفید رژیم کم کالری کمک میکند.
تمام افرادی که دچار چاقی هستند باید میزان ویتامین دی بدنشان را در آزمایش مشخص کنند تا ببینند آیا دچار کمبود ویتامین دی هستند یا خیر. در صورتی که دچار کمبود ویتامین دی باشند باید مصرف مکمل ویتامین دی را شروع کنند."


هرگونه برداشت از این مطلب تنها با ذکر منبع و لینک به این صفحه مجاز می باشد.