تغذيه سالم براي بيماران قلبي        

 
قبل از آشنایی با این انتخاب درست، باید بدانید که ۲ عامل خطر مستقل درایجاد بیماری های قلبی- عروقی، پرفشاری خون و بالا بودن کلسترول خون است به طوری کهدیده شده با کاهش مؤثر فشار خون می توان میزان حمله قلبی را تا ۲۱درصد، سکته مغزیرا تا ۳۷درصد و مرگ در اثر این بیماری را تا ۲۵درصد کاهش داد.
با کاهش ۱۰درصد از میزان کلسترول خون نیز میزان بروز بیماری عروق کرونر تا۳۰درصد کاهش می یابد. ضمن اینکه تغذیه غلط، اضافه وزن و چاقی نیز باید از طریقایجاد تغییر در شیوه زندگی و با استفاده ازداروهای مناسب تحت کنترل قرار گیرند.
برای کنترل بیماری های قلبی- عروقی ابتدا باید عوامل خطر را شناخت و سپس مشخصکرد که کدامیک از عوامل را می توان تغییر داد و از میان عوامل قابل تغییر کدامیک راباید در اولویت قرار داد.
 
فشار خون بالا :فشار خون بالا میزان بار قلب را افزایش داده و از این طریق موجبضخیم شدن و سخت شدن قلب می شود. علاوه براین احتمال سکته مغزی، حمله قلبی، نارساییکلیه و نارسایی احتمالي قلب را افزایش می دهد. با وجود عوامل خطر دیگر، احتمال حملهقلبی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون چندین برابر خواهد شد.
 
کم تحرکی:زندگی بدون فعالیت یک عامل خطر برای بروز بیماری عروق کرونر است. فعالیت جسمانی متوسط تا شدید به صورت منظم از بیماری عروق خونی و قلب جلوگیری میکند.
 
چاقی و اضافه وزن:کسانی که چربی اضافه به خصوص در ناحیه شکمی دارند، بیش ازدیگران به بیماری های قلبی دچار می شوند. افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب،افزایش کلسترول خون و بالارفتن فشار خون از یک طرف و کاهش HDL از طرف دیگر می شود. این عامل، خطر بروز دیابت را نیز در افراد افزایش می دهد. با کاهش حتی چندکیلومیزان خطر حمله قلبی در افراد چاق کاهش می یابد.
 
دیابت:دیابت به طور جدی احتمال بروز بیماری های قلبی- عروقی را افزایش می دهد. حتی با وجود کنترل قند خون، دیابت احتمال بیماری قلبی را افزایش می دهد ولی درصورتعدم کنترل این خطر به مراتب بالاتر خواهد رفت.
 
دیگر عوامل خطر: واکنش افراد به استرس های روزمره نیز می تواند در ایجاد بیماریقلبی سهم داشته باشد. به طور مثال بعضی از افراد در اثر استرس های روزمره به مصرفدخانیات روی آورده یا بیش از حد غذا می خورند و بدین صورت خود را در معرض عوامل خطرثابت شده بیماری های قلبی- عروقی قرار می دهند.
رژیم غذایی:۲۵ میلی گرم افزایش در کلسترول رژیم غذایی، کلسترول خون را یک واحدبالا می برد و افزایش کلسترول خون منجر به بروز بیماری های قلبی- عروقی می شود. مواد غذایی حاوی کلسترول بالا، کلسترول خون و LDL را بالا می برند اما به مقدارکمتر از چربی اشباع به طوری که غذاهای پر از چربی اشباع ۴ برابر غذاهای پر ازکلسترول، چربی خون را بالا می برند.
 
منابع غذایی کلسترول
 
زرده تخم مرغ: زرده تخم مرغ غنی از کلسترول است و در افرادی که ریسک فاکتورهایبیماری های قلبی را دارند باید به ۳ عدد در هفته محدود شود. ضمن اینکه حاوی لسیتیناست که چربی خون را پایین می آورد. سفیده تخم مرغ غنی از پروتئین است و نباید محدود شود.
 
کره:کره حیوانی، چربی اشباع است و حاوی کلسترول هم هست و دو فاکتور خطر دارد.کرهگیاهی (مارگارین)چربی اشباع است و کلسترول ندارد، ولی حاوی اسیدهای چرب ترانس استکه فاکتور خطر بیماری های قلبی و سرطان است. در کل کره های گیاهی نرم که کمتریناسیدهای چرب ترانس را دارا هستند نسبت به کره های حیوانی ارجحیت دارند.
 
روغن حیوانی:این نوع روغن هم چربی اشباع و هم کلسترول بالایی دارد و در بیمارانقلبی توصیه نمی شود.
 
گوشت و امعا و احشا
 
جگر: پروتئین آن بالاتر ولی چربی آن پایین تر از گوشت قرمز است. با این حال جگر۳برابر گوشت قرمز آهن دارد و غنی از ویتامینA و ویتامین B12 است.
 
دل و قلوه(قلب و کلیه): پروتئین و چربی شبیه به گوشت دارد، کلسترول قلوه بالاتراز دل و گوشت و شبیه به جگر است. آهن آن بیشتر از گوشت است.
 
سیرابی و شیردان:چربی آن در مقایسه با گوشت قرمز به ویژه گوشت گوسفند کمتر ومشابه گوشت کم چرب است. پروتئین آن برابر با گوشت قرمز و سفید است. کلسترول آن ازدل و قلوه و جگر پایین تر است. علاوه بر اینکه مصرف آن ۴-۳ بار در ماه همراه با نانیا برنج اشکال ندارد.در این میان کارشناسان توصیه می کنند که افراد مبتلا به بیماریقلبی از خوردن سوسیس و کالباس، شیرینی های پرچرب، سس ها و کباب های کوبیده پرچربپرهیز کنند.
مصرف لبنیات کم چرب و نان سبوس دار که حاوی مقادیر زیادی ویتامین B بوده ، باعثکاهش چربی خون این بیماران می شود. بهترین روغن برای مصرف به خصوص در افراد مبتلابه بیماری های قلب و عروق، روغن مایع ذرت و آفتابگردان است.
مهم ترین علت مصرف زیاد روغن جامد ناآگاهی مصرف کنندگان از مضرات آن، اقتصادیبودن و بهره مندی روغن های نباتی و جامد از یارانه های دولتی است. همچنین علت عمدهجامد کردن و هیدروژنه کردن روغن های مایع، گرایش مصرف کنندگان به استفاده از روغنجامد، پایداری این نوع روغن در مقابل عوامل محیطی و سهولت در حمل ونقل آن است.بااین حال در سال های اخیر تمام کارخانه های تولیدکننده مواد غذایی موظف شده اند موادتشکیل دهنده و میزان انرژی و کالری هر ماده را روی آن حک کنند تا افرادی که دچارمشکل چربی خون یا بیماری قلبی هستند، از ترکیبات آن آگاه باشند.
در فرایند جامدکردن روغن، اسیدهای چرب با هیدروژن اشباع می شود که این اسیدهابرای سلامتی مضر بوده و همچنین در این فرایند ترکیب های غیرعادی دیگری به ناماسیدهای چرب ترانس به وجود می آید که آن هم مضر است. چربی ترانس موجود در روغن جامدباعث افزایش چربی بدخون و کاهش چربی خوب خون شده و کلسترول خون را بالا می برد کهافزایش آن برای قلب بسیار مضر است.
روغن مایع به دلیل اینکه حاوی اسیدهای چرب غیراشباع فراوان و فاقد کلسترول استبر روغن جامد برتری دارد چرا که روغن جامد هیدروژنه که میزان اسیدهای چرب اشباع آنبالا بوده و اسیدهای چرب ترانس آن بیش از۱۰ درصد باشد، خطر ابتلا به امراض قلبی- عروقی را افزایش می دهد.مصرف ماهی، زیتون و مغز گردو، بادام، حاوی روغن با کیفیتمطلوب هستند و روغن ماهی به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب امگا ۳ و روغن زیتون و روغندانه انگور و گردو به دلیل دارا بودن اسید اولئیک فراوان باعث کاهش کلسترول بد میشود و برای سلامت قلب و عروق مفید است.
 
.هرگونه برداشت از این مطلب تنها با ذکر منبع و لینک به این صفحه مجاز می باشد.