چه قدر ورزش برای کاهش وزن لازم است

شاید 250 دقیقه ورزش در هفته نهایتا شما را به کاهش وزن هدایت کند و 150 دقیقه ورزش درهفته به حفظ وزن دلخواه شما کمک کند.
بزرگسالان حداقل نیاز به 250 دقیقه ورزش در هر هفته نیاز دارند.یعنی 50 دقیقه تمرین بدنی در  5 روز هفته  به منظور کاهش وزن مناسب کفایت می کند.اگر تمام تلاش شما بعد ازکاهش وزن،حفظ وزن دلخواهتان می باشد 30 دقیقه تمرین بدنی در روز (150 دقیقه در هفته) مقدار مناسبی خواهد بود و  از افزایش وزن جلوگیری می کند.گزارشات حاکی است که انجام حرکات کششی در ورزش بسیار مهم است زیرا به کاهش توده چربی کمک می کند.
 کنترل وزن این روزها از مسائل مهم سلامت عمومی می باشد.گفته شده که بیش از66% از مردم دچار اضافه وزن و چاقی هستند و از طرفی کاهش خطر ابتلا به بیماریهای مزمنی نظیر دیابت، بیماری های قلبی و .. . در گرو کاهش وزن خواهد بود.

چگونه ورزش سرعت کاهش وزن را افزايش مي دهد؟


اينکار از طريق افزايش متابوليسم پايه و افزايش مصرف انرژي در بدن صورت مي گيرد.


1- وقتي ورزش جزئي از برنامه روزانه مي شود بتدريج ميزان متابوليسم ( سوخت و ساز ) پايه بيشتر مي شود . يعني حتي پس از اتمام ورزش بدن کالري بيشتري مصرف کرده و چربي بيشتري ميسوزاند . اين مسئله براي ساعت ها ادامه مي يابد .


2- در جريان ورزش، کالري بيشتري سوزانده مي شود.

3- ورزش حجم بافت عضلاني را افزايش مي دهد . بافت عضلاني به انرژي بيشتري نياز دارد بنابراين ميزان مصرف انرژي بالا مي رود .

4- ورزش باعث ميشود بدن بهتر چربي ها را بسوزاند. در جريان ورزش جريان خون بافت ها افزايش مي يابد .

از طرف ديگر ورزش کردن آزاد شدن انسولين را کاهش مي دهد . وقتي انسولين کمتري در خون آزاد شود بدن بهترمي تواند چربي هاي ذخيره خود را آزاد کند بعلاوه کاهش ترشح انسولين از تبديل قند ها به چربي و ذخيره آن ها در بافت چربي جلوگيري مي کند .


ورزش کاهش وزن را تداوم مي بخشد 


ميدانيم مدتي پس از اجراي رژيم غذائي کاهش وزن کند يا متوقف مي شود . اين مسئله در نتيجه پديده اي بنام پديده پلاتو روي ميدهد . در جريان اين پديده بدن خود را با کالري دريافتي تطبيق داده و به اصطلاح به رژيم مقاوم مي شود . در کساني که به ورزش مي پردازند اين پديده بروز نمي کند و يا با تاخير روي مي دهد . اين مسئله کمک مي کند تا رژيم گيرنده بتواند خود را به وزن دلخواه برساند و بعلاوه تحقيقات نشان داده است کساني که در طول برنامه کاهش وزن و پس از آن فعاليت ورزشي منظم دارند در حفظ وزن مناسب خود موفق تر هستند . 

. ورزش مي تواند قند خون را كاهش دهد و توانايي بدن را براي جذب گلوكز بهبود بخشد. با يك ورزش منظم، ميزان نياز به انسولين را كاهش مي دهد.

ورزش قادر است مقاومت به انسولين را له ناشي از اضافه وزن است، كاهش دهد.


ورزش فاكتورهاي خطرساز بيماري هاي قلبي- عروقي را بهبود مي بخشد و همچنين خطر مشكلات قلبي را مي كاهد، كه يكي از بزرگترين نگراني هاي

بيماران مبتلا به ديابت است. اين فاكتورها عبارتند از :


   كاهشLDL (كلسترول بد) كه باعث تشكيل لخته در ديواره رگها مي شود.

    ● افزايش HDL(كلسترول خوب) كه اثر محافظتي بر روي بيماري هاي قلبي دارد.
 
   فشارخون در اثر ورزش كاهش مي يابد و مشخص شده است كه بيماري فشار خون در حد خفيف تا متوسط در اثر ورزش بهبود مي يابد.