کویتیشن چیست؟ مکانیسم اثر آن چگونه است؟ (cavitation)
کویتیشن یک روش جدید و بدون نیاز به جراحی برای حذف چربی های اضافی بدن است. این تحول بنیادین در اروپا طراحی شده است و هیچ احتیاجی به جراحی، بیهوشی، بستری شدن و دوران نقاهت ندارد. دستگاه کویتیشن با امواج اولتراسوند کار می کند، در اثر برخورد امواج اولتراسوند (نوعی امواج صوتی) با فرکانس بسیار زیاد با مولکول های آب میان بافتی، حباب های ریزی در اطراف سلول های چربی ایجاد شود. این حباب ها که به شدت تحت تاثیر امواج اولتراسوند می باشند، در حال لرزش و فوران بوده و در اثر برخورد این حباب ها با دیواره ی سلول های چربی درون سلولی (تری گلیسرید) و خروج آب درون سلولی می گردد. در حقیقت کویتیشن با شکستن سلول چربی و انحلال چربیهای به دام افتاده باعث از بین رفتن این سلول ها می شود. چربی درون سلولی (تری گلیسرید) که با کویتیشن آزاد شده، بوسیله آنزیم ها به گلیسرول و اسید های چرب آزاد تجزیه می شود. گلیسرول نوعی چربی محلول در آب است که پس از کویتیشن وارد گردش خون شده و هر سلولی که نیاز به انرژی دارد آنرا از خون دریافت کرده، به مصرف سوخت و ساز (متابولیسم) می رساند. اسید های چرب (غیر محلول در آب) بوسیله سیستم گردش لنفاوی به کبد برده می شوند و در آنجا به مولکول های دیگری تبدیل می شوند و مثل گلیسرول در سلول ها به سوخت و ساز می رسند.
در هرجلسه کویتیشن، تعدادی از سلول های چربی از بین رفته و چون تکثیر این سلول ها در بزرگسالی اندک است، در نتیجه درمان با کویتیشن ماندگار و همیشگی است. در حقیقت بدون جراحی و کاملاً ایمن توانسته ایم با کمک کویتیشن سلول های چربی را از بین ببریم. به دلیل قدرت بالای این تکنیک، در هر جلسه کاهش سایز قابل ملاحظه، چشمگیر و ماندگار است. اثر کویتیشن تا 3 ماه در بافت چربی ادامه دارد و همینطور بهتر می شود.
سوالات رایج:
·       در هر جلسه چند ساعت از موضع کم خواهد شد؟
میزان تغییر سایز در افراد متفاوت است که به سن، جنس ، مقاومت بافت چربی و ........ بستگی دارد. نتایج کاهش سایز از جلسه اول قابل مشاهده می باشد. به طور کلی می توان گفت در صورت رعایت رژیم غذایی مطلوب و فعالیت بدنی در هر جلسه 1 تا 4 سایز (2 تا 8 سانتی متر ) در نواحی بزرگ مثل شکم و پهلو ها کاهش سایز خواهی داشت.
·       تعداد جلسات استفاده از دستگاه چگونه است؟
بصورت هفته ای یک جلسه می باشد و ما بین 6 الی 12 جلسه بسته به میزان چربی ادامه می یابد.
·       آیا این روش درد هم دارد؟
خیر در این روش فرد کاملاً راحت است و به هیچ عنوان احساس درد ندارد.
·       آیا همه افراد می توانند از این روش استفاده نمایند؟
محدودیت استفاده از امواج اولتراسوند در افراد دارای کبد چرب، فشار خون و چربی بالا، صرع، پیوند کلیه و قرنیه، ایمپلنت، پروتز فلزی، بارداری و شیردهی و افراد دیابتیک می باشد.
·       آیا استفاده از این دستگاه عوارضی دارد؟
بر اساس آزمایش خون و داده های بالینی بیماران (قیل و بعد از اولتراسوند) هیچ عارضه بالینی خاص و یا عارضه جانبی ناشی از اثرات غیر طبیعی مواد شیمیایی فیزیکی و تغییرات بیولوژیکی دیده نشده است.
نکات:
·       برای گرفتن نتیجه مطلوب باید تعداد و فواصل درمانی تنظیم شده را رعایت کنید.
·       در روز استفاده از دستگاه حداقل نیم ساعت پیاده روی یا ورزش هوازی انجام دهید.
·       بایستی در دوره استفاده از دستگاه از رژیم غذایی سالم پیروی کنید.
·       به طور کلی باید از مصرف چربی و کربوهیدرات ساده (برنج، شکر ......) تا 24 ساعت بعد از درمان خودداری شود.
·       برای دفع مواد زائد چربی های آزاد شده از موضع، در طی درمان روزانه 1.5 تا 2 لیتر (8 تا 10 لیوان) آب بنوشید.