رژیم غذایی: نقش تغذیه در افزایش قد چیست؟
http://healthycare247.net/wp-content/uploads/2016/07/Increase-height-with-these-nutritious-foods.jpg
علاوه بر رژیم غذایی متعادل، برخی مواد مغذی به صورت ویژه برای رشد قد لازمند. تا حد زیادی ژنتیک تعیین کننده اندازه قد افراد است اما لازمه رسیدن به حداکثر بلندی قد، سلامت ساختار استخوانهاست. یک رژیم غذایی خوب برای بلندی قد باید شامل پروتئین، ویتامینها و مواد معدنی باشد تا استخوانها به حداکثر رشد بالقوه خود برسند.


http://vkool.com/wp-content/uploads/2015/06/drink-milk.jpg
پروتئین
در یک پژوهش که توسط دانشگاه هاروارد انجام شد مشخص شد مصرف پروتئین لبنیات برای بلندی قد بسیار مفید است. این تحقیقات بر روی بیش از 5000 دختر صورت گرفت و نشان داد که اندازه نهایی قد آنها در بزرگسالی با مقدار مصرف پروتئین لبنی آنها در دوران نوجوانی مرتبط است به طوری که آن دسته از شرکت کنندگان که شیر و محصولات لبنی بیشتری مصرف میکردند، قد بلندتر بودند.
http://growtallerreport.com/wp-content/uploads/2013/08/nutrition.jpg
ویتامین ث
به گفته موسسه تحقیقات زیست پزشکی نشنال اسپیس یکی از ویتامینهای کلیدی برای رشد قد ویتامین ث است. ویتامین ث یکی از عوامل مهم در رشد استخوانهاست به طوری که نه تنها برای رشد و ترمیم استخوان بلکه برای بافت همبند مانند تاندونها و رباطها نیز که اسکلت را پشتیبانی میکنند، وجود آن حیاتی است. برای دریافت مقدار زیادی ویتامین ث به دنبال منابع سرشار از ویتامین ث یعنی سبزیها و میوه های تازه (مثل مرکبات) باشید و از سیگار کشیدن پرهیز کنید چرا که سیگار ویتامین ث را کاهش میدهد.
بتاکاروتن
بتاکاروتن در سبزیجات سبز، هویج، سیب زمینی شیرین، اسفناج، زرد آلو، کدو و فلفل سبز به وفور یافت میشود. بتاکاروتن یک ویتامین ضروری برای برای افزایش قد و رشد استخوان است چون به ویتامین آ تبدیل میشود. ویتامین آ به حفظ رشد بدن و استخوان کمک میکند. سبزیجاتی مانند هویج، کدو و اسفناج سرشار از ویتامین آ نیز می باشند. برخی از محصولات لبنی غنی شده با ویتامین آ هستند.
http://cdn3.mensanswer.com/wp-content/uploads/2014/05/growing-taller1.jpg
ویتامین دی
به گفته Office of Dietary Supplements ویتامین دی برای رشد استخوان و بازسازی و ریمدلینگ آن ضروری است. کمبود ویتامین دی باعث میشود استخوانها نازک، کم تراکم، شکننده و یا بد شکل شوند. بهترین راه دریافت ویتامین دی برای افزایش قد، قرار گیری در معرض آفتاب به صورت منظم و بسیار کوتاه است. مراقب باشید دچار آفتاب سوختگی نشوید. با این حال مکملهایی مانند روغن کبد کاد نیز میتوانند در ماههای زمستانی که آفتاب کمتر است یا برای افرادی که نمیتوانند از آفتاب مستقیم استفاده کنند، ویتامین دی را تامین کنند.
http://www.thefitindian.com/wp-content/uploads/2015/08/Dairy-Products.jpg
کلسیم برای افزایش قد
تحقیقات دانشگاه ایالت داکوتای جنوبی که بر روی ارتباط بین رشد استخوان و ورزش در کودکان صورت گرفت نشان داد کودکانی که کلسیم بیشتری دریافت میکردند، در مقایسه با کودکانی که کمتر کلسیم مصرف میکردند رشد استخوان بیشتری داشتند. بدن در تمام طول عمر به کلسیم نیاز دارد تا دائما استخوانها را بازسازی کرده و حفظ نماید بنابراین غذاهای سرشار از کلسیم مانند لبنیات، ساردین و سبزیجات برگی مانند اسفناج را باید به عنوان بخش دائمی از رژیم غذایی خود قرا ردهید.


هرگونه برداشت از این مطلب با ذکر منبع و لینک به این صفحه مجاز می باشد.