توصیه های لازم برای جلوگیری از ریزش مو:

ریزش مو اگر اکتسابی باشد با رعایت نکاتی قابل پیشگیری است . مهمترین عاملی که در ریزش مو تاثیر دارد ، عامل تغذیه می باشد.

اکثر خانم هایی هم که از ریزش مو رنج می برند ، از رژیم های غذایی غیر اصولی برای لاغر شدن استفاده می کنند و خود را از مواد غذایی ضروری محروم می کنند.

روی و آهن برای رشد مو لازم هستند . افراد گیاهخوار که اطلاع کافی از نحوه درست مصرف غذاهای گیاهی ندارند،دچار کمبود پروتئین ، اسید آمینه های ضروری ، املاح و ویتامین ها می شوند

و در نتیجه دچار ریزش مو می شوند.برای جلوگیری از این وضعیت باید گوشت به صورت بخار پز یا آب پز مصرف شود.مصرف لبنیات هم علاوه بر تامین پروتئین مورد نیاز بدن، کلسیم و منیزیم را نیز تامین می کند که برای سلامت پوست و مو ضروری می باشد.

ویتامین های گروه B مانند B6 و بیوتین هم برای جلوگیری از ریزش مو لازم است.

برای تامین B6 مصرف موادی مانند غلات سبوسدار، موز،گوشت ، زرده تخم مرغ و مخمر

برای تامین بیوتین مصرف موادی مانند جگر،گوشت مرغ،تخم مرغ ،بادام زمینی،سبوس گندم و جوانه گندم ضروری می باشد.

مصرف مواد غذایی حاوی امگا ۳ و امگا ۶ افراد را از کاشت مو بی نیاز می سازد.

امگا ۳ در روغن ماهی ، ماهی سالمون ، جوانه گندم ، روغن گردو و امگا ۶ در روغن های مایع مانند روغن سویا ، ذرت و بادام زمینی یافت می شود.

در بدن افراد رادیکال های آزادی وجود دارند که در واقع نقش سم را در بدن ایفا می کنند که باید یرای از بین بردن آن ها از مواد حاوی آنتی اکسیدان استفاده کرد که شامل ویتامین c ، ویتامین E ، روی ، سلنیوم و پرهیز از سیگار و قلیان و هوای آلوده می باشد.

دستکاری زیاد به موها ریزش را افزایش می دهد و با اقدامات نادرست ، به پوست و موی خود آسیب می رسانند.از جمله این اقدامات استفاده مکرر از سشواربا حرارت بالا  و اتو مو می باشد.

استفاده از مواد شوینده و صابون های نامناسب و آب داغ ، استفاده مکرر از رنگ مو ، اکسیدان و کراتین همگی باعث افزایش ریزش مو می شوند. بهتر است که از آب ولرم یا نیمه گرم و سشوار با حرارت کم استفاده کنید و حدالامکان اتو مو نکشید. برای جلوگیری از ریزش مو در انتخاب شامپو و رنگ مو و که برای موهای سر استفاده می شود باید دقت شود و با پزشک مشورت کنید .

باید بدانیم که محصولات آرایشی و بهداشتی گیاهی هم افراد را دچار عوارض می کنند و بی ضرر نیستند و برای استفاده از آن باید با پزشک مشورت کرد و آن ها را با در نظر گرفتن نوع پوست و مو خود و مناسب با آن مصرف کنید.

ریزش مو ارثی تحت تاثیر عوامل ژنتیکی می باشد اما این افراد هم باید برای جلوگیری از ریزش موی خود همه اصول پیشگیری را رعایت کنند زیرا عوامل ژنتیکی تا حدی به محیط و تغذیه ارتباط دارند و صفات اکتسابی هم کسب می کنند.